W bliskim sąsiedztwie Hotelu Panorama*** od kilku miesięcy działa najgłębszy basen do nurkowania na świecie. Fachowa nazwa to wielostrefowy symulator warunków nurkowania. Tak naprawdę pod tą trudną nazwą kryje się możliwość przeżycia największej przygody życia.
Istnieją trzy tego typu obiekty na świecie. Dwa pozostałe to: Nemo33 koło Brukseli o głębokości 34 m i Y-40 Deep Joy koło Padwy o głębokości 42,5 m. Deepspot ma głębokość 45,5 m i jest najnowocześniejszy wśród nich. Lustro wody ma wymiary 20 m x 25 m. Głębokość niecki głównej sięga 20 m. Atrakcją basenu są: pięciokondygnacyjna jaskinia z płaskorzeźbami i wrakiem statku na dnie, winda freediverów oraz tunel widokowy umieszczony 5 m pod powierzchnią wody.
Centrum nurkowe w Mszczonowie było technologicznym wyzwaniem dla jego budowniczych. Samo wykonanie 50 metrowej niecki było trudne, gdyż ściany oporowe muszą wytrzymać nacisk 50 ton na metr kwadratowy. Aby to zrozumieć trzeba sobie wyobrazić, że na 1 metr kwadratowy stawiamy 8 afrykańskich słoni! z racji swoich wymiarów centrum nurkowe w Mszczonowie zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinessa.
Woda w basenie ma temperaturę 32 – 34°C i jest cieplejsza niż w innych basenach, dzięki czemu nurkujący nie muszą zakładać pianki termoizolacyjnej podczas nurkowania. Dla przykładu w naturalnych zbiornikach wodnych temperatura wody drastycznie spada i na głębokości 20-30 m to tylko 8 – 4°C. Przy czym trzeba pamiętać, że jesienią woda jest cieplejsza niż latem. W Deepspot nie ma takich ograniczeń. Nurkowanie jest przyjemne o każdej porze roku.
W basenie Deepspot mieści się 8000 m3 wody czyli tyle ile w 27 basenach olimpijskich. Taka ilość wody wymaga specjalnego systemu filtrowania. Mszczonowski basen został wyposażony w system filtracji 80 razy wydajniejszy niż w tradycyjnym basenie. Woda filtrowana jest 4 razy na dobę, a nurkowie nie odczuwają jej ruchu wewnątrz basenu.
Nurkować mogą amatorzy i profesjonaliści. Centrum nurkowe w Mszczonowie podzieliło swoje usługi na 3 kategorie:
Każdy może dobrać odpowiednią dla siebie ofertę i pod czujnym okiem instruktorów zejść pod wodę w bezpiecznych warunkach.
W centrum nurkowym w Mszczonowie można uprawiać scubadiving i freediving, przy czym większą popularnością cieszy się ten drugi sposób nurkowania. Freediving nie wymaga nakładów na sprzęt i jest postrzegany jako droga samorozwoju.
Freediving to nurkowanie na wstrzymanym oddechu lub nurkowanie swobodne. Freediverzy nurkują wyposażeni jedynie w:
Z pozoru to nic skomplikowanego, bo jak przekonują zwolennicy tego sportu, każdy z nas ma możliwość wstrzymania oddechu na co najmniej 3 min. Po prostu bierzemy wdech i zanurzamy się pod wodę…Najlepsi potrafią pozostawać pod wodą około 10 min.
Zanim jednak to nastąpi dobrze jest poznać techniki oddechowe i zrozumieć jakim przemianom podlega ciało zanurzone na kilka minut w wodzie na różnych głębokościach. Nawet metryka nie stanowi tu ograniczeń. Co więcej, ponieważ im jesteśmy starsi, tym nasz metabolizm jest wolniejszy, świetne wyniki można osiągać nawet w dojrzałym wieku.
Główną zasadą freedivingu jest nurkowanie z partnerem, który jest wyposażony w akwalung i czuwa nad bezpieczeństwem nurkującego podczas wynurzania się.
Freediving to niezwykłe hobby i ekstremalny sport jednocześnie. Nurkowanie na bezzdechu porównywane jest do medytacji i pozwala na reset mózgu obciążonego nadmierną ilością bodźców płynących z zewnątrz. Pod wodą nurkujący doświadczają stanu lekkości i euforii. Kolejne zanurzenia są sposobem na ponowne doświadczenie tych pozytywnych emocji. Nurkujący swobodnie mają świadomość, że oddech można na jakiś czas zatrzymać! Ta świadomość daje spokój i pozwala opanować emocje. Freediverzy nabierają tej umiejętności dzięki ćwiczeniom i praktykom oddechowym. Do takich praktyk zaliczymy oddychanie przeponą czyli brzuchem. Ten sposób oddychania jest znacznie wydajniejszy, a zużycie tlenu w komórkach jest mniejsze. Nurkowanie pozwala oczyścić umysł i uporządkować emocje – te dwie umiejętności wydają się być bardzo przydatne we współczesnym świecie.
Niewątpliwie freediverzy to ludzie zdyscyplinowani, którzy zwracają uwagę na to co jedzą. Stronią od alkoholu i innych używek. Preferują owoce, warzywa, orzechy i produkty pełnoziarniste. Unikają potraw tłustych i ciężkostrawnych. Podczas przerw między zanurzeniami wybierają wysokowęglowodanowe przekąski.
Nowa karta menu restauracji Tamara oparta jest o dania wegańskie, które nie zawierają produktów pochodzenia zwierzęcego. Bazą potraw wegańskich są sezonowe warzywa i owoce, wyprodukowane lokalnie i właściwe dla naszego klimatu. Nasi Goście chętnie sięgają do dań wegańskich, bo z jednej strony szukają nowinek kulinarnych, a z drugiej strony chcą żyć w harmonii z naturą. Dania “zielonej kuchni” są zarazem zdrowe i sycące. Śmiało rzec można, że to menu idealne dla nurków.
Centrum nurkowe znajduje się 45 km od Warszawy. Jadąc z stolicy należy kierować się do drogi krajowej 7, a potem zjechać na drogę ekspresową S8. Na wysokości Mszczonowa należy zjechać zjazdem Mszczonów Północ, potem drogą krajową 50, a następnie ulicami Północną i Warszawską do Deespot.
Hotel Panorama*** znajduje się 1,5 km od centrum nurkowego – tylko 3 min. drogi samochodem. Jest to obiekt noclegowy położony najbliżej Deepspot.